NLP – gada Kowalski do Smith’a, a ten jeno głową kiwa, Cz. I

theorists

Myślę, że warto uzupełnić poruszony wcześniej przeze mnie wątek o różnicach między nami a ludźmi z Zachodu (patrz notka pt. „Polacy vs. Zachód”), w kontekście słynnego, popularnego i stosowanego do dziś w świecie administracji, biznesu i polityki, psychologicznego nurtu nazwanego Programowaniem Neurolingwistycznym. Wiele osób zatrudnionych w firmach i korporacjach w krajach OECD, może sobie nie zdawać sprawy, że większość szkoleń, które mają oni tę przyjemność lub nieprzyjemność cyklicznie odbywać jest właśnie przygotowana na bazie wypracowanej metodologii NLP. Dla przykładu, znany z teleodbiorników dla większości polskich widzów TVP z lat 90’ niejaki Piotr Tymochowicz (żyd) zaistniał jako doradca wielu polityków do spraw tzw. komunikacji z potencjalnym elektoratem. Sam takie kursy z NLP odbył swego czasu za granicą (USA) i parodiuje teraz  NLP na polskiej scenie politycznej i biznesowej, będąc jednak całkiem dobrze finansowo wynagradzanym za to swoje pajacowanie, a to już jest niewątpliwie talent. Niestety z NLP jest jak z Yogą, wielu nieuczciwych ludzi żądnych szybkiego zysku „liznąwszy” zaledwie odrobinę wiedzy u źródeł, zaczęło sprzedawać jej karykatury szerokim masom, które same z mało szlachetnych pobudek dały się na te groteskowe techniki wzmacniania wpływu naciągnąć. Techniki, które miały im przynieść większe zarobki, szybsze kariery, popularność w towarzystwie, czy też polityce. Jednym słowem wielki SUKCES w ich życiu. Wszystko oparte zaś o egocentryzm, hedonizm i nihilizm. Niektórzy hierarchowie kościelni w Polsce zaczęli zwalczać to jako szatański New Age.

Ja, chcę tu jasno zaznaczyć, że nie na takiej wykrzywionej wersji dla finansowego zysku NLP chcę się tu wspierać, odrzuconej również przez akademicką psychologię, ale na prawdziwej źródłowej wiedzy na której wczesne NLP powstało. Czyli na takiej mało znanej publicznie wiedzy, którą autorzy NLP odświeżyli w latach 70’ minionego wieku i udostępnili współczesnemu światu szerzej, wręcz marketingowo z pompą ją wylansowali.

Czym jest zatem NLP?

NLP jest o komunikowaniu się. Samo „Neuro-Lingwistyczne Programowanie” jest nazwą, trzeba przyzanć, czysto „piarową”, która miała w typowo amerykańskim stylu ułatwić promowanie pewnego zakresu akademickiej wiedzy społecznej na handlowym rynku wymiany dóbr materialnych i usług. Na tę nazwę składa się jednak realny dorobek terapeutyczny utalentowanej amerykańskiej psycholog Virginii Satir specjalizującej się w holistycznej terapii rodziny, mającej w tym swoje wielkie zawodowe sukcesy i popularność. Dalej mamy tu terapię hipnozą Miltona Ericksona i jego słynny model terapeutyczny, którego zasady zostały niecnie wykorzystane w nowoczesnym przemyśle reklamowym do ogłupiania nieświadomych mas. Kolejno mamy Niemca Fritza Perlsa praktykującego w USA swoją autorską tzw. całościową terapię psychologiczną, dziś bardzo popularną (nawet w Polsce) i znaną pod nazwą Gestalt, oraz chyba najważniejszego z nich (choć najmniej nagłośnionego) brytyjskiego antropologa kultury Gregorego Batesona, który w podejściu interdyscyplinarnym opracował swoją autorską teorię systemu cybernetyki społecznej (choć kto wie, czy nie czerpał z idei naszego prof. inż. Mazura – polskiego cybernetyka z PRL’u, znany był nawet CIA) oraz koncepcję komunikacji społecznej opartej na wiedzy biologicznej.

To wszystko starał się spiąć w jedną klamrę w roku 1976 pod nazwą NLP ówczesny amerykański student psychologii Richard Bandler, od 1972 r. ogólnie bardzo zainteresowany psychoterapią, wraz ze swoim uniwersyteckim wykładowcą językoznawstwa Johnem Grinderem. Nie byli oczywiście w stanie zrozumieć wszystkiego, i chyba nawet nie byli zainteresowani wszystkim, więc dokonali selekcji tej wiedzy i uporządkowali ją w kategorie, które im najbardziej osobiście odpowiadały, mające tworzyć wg ich zamierzeń, zastępy nowych ludzi sukcesu, którym się uda przetrwać we współczesnych socjopatycznych społeczeństwach w sukcesie. Ten wybrany asortyment, to: Zmysły, Językoznawstwo, Neurologia i Komunikacja. Po dokonaniu pewnych cięć i uproszczeń, wytworzyli z mikrosocjologicznej wiedzy społecznej i psychologii terapeutycznej „własny” zgoła makiaweliczny produkt rynkowy (NLP), który zaistniał jednak szeroko w rynkowych kategoriach szkoleniowych (couching) tworząc w USA nowy zawód coucha. Zaczęto wymyślać coraz to nowe programy szkoleniowe dla chłonnego korporacyjnego biznesu, niesione przez kolejnych adeptów tej wiedzy w świat korporacji, jak chociażby znany w tym kręgu Robert Dilts, który pokazywał jak można było to sprzedać i na tym dobrze po amerykańsku zarobić. Zaproponowano kategorie szkoleniowe, jak: zagadnienie ostrości zmysłów, charakter używanego kodu językowego, istota modelowania, dostępność zasobów, budowanie emocjonalnych wzmocnień, tworzenie emocjonalnego porozumienia, umiejętność skutecznego komunikowania się. Z latami, do tego szkoleniowego rdzenia, dokładano akademicką wiedzę psychologiczną z przeprowadzanych licznych eksperymentów w psychologii społecznej. To na bazie tej wiedzy handlowcy w Polsce dowiadują się na szkoleniach w swoich firmach, że komunikując się z klientem słowa jego handlowej perswazji oddziałują na klienta umysł jedynie w 7%, na ton głosu handlowca w 38%, a na tzw. „mowę ciała” w 55%. Ta wiedza jest dla przykładu oparta na psychologicznym eksperymencie akademickim [Mehrabian; Ferris] przeprowadzonym w USA i opublikowanym w zawodowym periodyku w 1967r. W Polsce też mamy przeprowadzone ciekawe eksperymenty. W magazynie psychologicznym „Charaktery” z 2010 roku (Nr 10) możemy się dowiedzieć o wynikach badawczych jednego z  profesorów w Polsce, gdzie przeprowadzony projekt badawczy* wykazał, iż Polacy mają silną tendencję kulturową do budowania i wygłaszania publicznie opinii w dziedzinach o których nie mają kompletnie zielonego pojęcia ani kwalifikacji, a nawet potrafią ocenić użytkowość produktów produkowanych przez firmy których nie ma, które były wymyślone przez badacza na potrzeby tych badań.

Komunikacja jest niczym innym jak konkretną społeczną relacją, która podlega empirycznej obserwacji. A relacja taka nigdy nie jest drogą jednokierunkową w przekazywaniu informacji. Nie można być nauczycielem bez istnienia ucznia, sprzedawcą  bez kupującego, lekarzem  bez chorego. NLP jest myśleniem w kategoriach systemu. Dlatego wspomniany wcześniej G. Bateson zastosował podejście cybernetyczne (systemowe) w myśleniu o biologii, ewolucji i psychologii. A znana każdemu dobremu studentowi psychologii, pedagogiki i socjologii na świecie Virginia Satir traktowała zdrową rodzinę w swojej terapii jako zrównoważony system społecznych relacji i chorą, kiedy równowaga tego systemu została zachwiana z jakiś powodów. Nie był to dla niej zbiór niezależnych jednostek do osobnego indywidualnego „naprawiania”. Podobnie należy podchodzić do pracy socjologicznej nad całymi społeczeństwami i narodami. Jednakże ta praca została wyhamowana i zniszczona przez potężne centra globalnej władzy finansowej tyranizującej świat swym nowym totalitaryzmem w wersji 2.0, o której już pisałem w poprzednich notkach. Świat i ludzkość potrzebuje zwycięstwa prawo-półkulowców, dyktat tych drugich jest zwiastunem końca gatunku ludzkiego na Ziemi.

Ref.:  Joseph O’Connor, John Seymour; „Introducing NLP”; London 1993

* Wiesław Baryła pytał kiedyś studentów, co myślą o firmie NIHEX; 31% miało o niej negatywne zdanie, zaś 4 % myślało o niej pozytywnie… problem w tym, że taka firma w ogóle nie istnieje. Polacy mają poglądy na temat rzeczy, które nie istnieją.

Zapraszam do cz. II

Jedna uwaga do wpisu “NLP – gada Kowalski do Smith’a, a ten jeno głową kiwa, Cz. I

  1. Pingback: NLP – gada Kowalski do Smith’a, a ten jeno głową kiwa, cz. II | Biologiczno-Historyczna Socjologia Krytyczna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s