Zjazdowy referat mojego autorstwa

Zwiastun
Zjazd_plakatXIV Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny mamy już za nami.

Na zjazd przygotowałem referat z pytaniem w głowie „Co dzieje się z socjologią?”
Poniżej zamieszczam fragment mojego referatu przygotowanego dla grupy tematycznej 75. Teoria krytyczna dzisiaj. Całość referatu Referat wyłożony_Krzystek_socjologia krytyczna. (pdf. 398 kb)
Referat wyłożony (fragment):
„Okres Średniowiecza na Zachodzie to hegemonia (często terror) chrześcijaństwa, scholastyki i wzorców kulturowych płynących od luminarzy Kościoła Katolickiego. W 1453 roku upada pod naporem Turków Konstantynopol – stolica kościoła (cesarstwa) wschodniego, akademicy greccy uciekają na Zachód przynosząc ze sobą zakazane przez rzymską scholastykę pisma i myśl okresu klasycyzmu. W „podziemiu” zaczyna kłębić się bunt i nurt wyzwoleńczy wolnej myśli w ostrej kontrze do terroru instytucji kościelnej z Rzymu i jej dogmatycznej scholastyki. Erupcja sprzeciwu wolnomyślicieli Zachodu kreuje okres zwany Oświeceniem z jego punktem kulminacyjnym, a mianowicie wybuchem rewolucji we Francji w 1789 r. Jeden z głównych jej aktorów, kleryk E.J.Sieyes (1748-1836) zajęty był pracą intelektualną nad nowym porządkiem społecznym i mając 32 lata po raz pierwszy w swych zapiskach użył słowa „socjologia”[2]. Tak więc wyraźnie widać, iż „akcja” i „zmiana” ewidentnie leżą u podstaw powstania terminu „socjologia”. Na społecznej fali tego sprzeciwu względem kościoła katolickiego i jego feudalnego porządku spisana zostaje Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela (chociaż Cylinder Cyrusa – pierwszy kodeks praw człowieka został spisany w starożytnej Persji przez Cyrusa II Wielkiego, królował ok. 590-529 p.n.e.).
Na tej właśnie fali francuski filozof Auguste Comte (1798-1857) pisze artykuł w 1822 r. „Plan badań naukowych niezbędnych do reorganizacji społeczeństwa” wpisując się w poczet bojowników walki z dawnym mistycznym porządkiem, gruntuje potęgę nowego dogmatycznego społecznego kultu opartego rzekomo tylko na rozumie. Nowy „kult rozumu” wyrzuciwszy rzymsko-katolickiego boga i jego wzory kulturowe z centrum społecznego życia, zabrał się za tworzenie „nauki” obejmującej stosunki społeczne, mającej służyć polepszeniu życia ludzi. „Nauka” ta w swym dogmatycznym założeniu jej twórcy (Comte) miała wszędzie używać „szkiełka i oka”, być we wszech miar empiryczną, porównywalną, mierzalną i sprawdzalną – tak narodziła się pozytywistyczna doktryna[3]. Ten ślepy dogmatyzm Augusta Comte na fali rewolucyjnego uniesienia powołał do życia istną chimerę, społeczne nauki pozytywne (empiryczne), od czego nazwano całą tę epokę Pozytywizmem. Filozofię – klasyczne umiłowanie mądrości wolnej od wszelkiego dogmatyzmu, zamieniono na dogmatyczną „filozofię stosowaną” – nową religię humanizmu (ludzkości) mającą ambicję być nowym i jedynym źródłem, emiterem nowych „właściwych” wzorców kulturowych. Powstała z wrogości do Boga, chrześcijaństwa, antycznego dekalogu.
Cywilizacja Zachodu weszła w nową erę: humanistycznych świątyń, humanistycznych ślubów, dekadencji, demoralizacji i nihilizmu. Humanistyka – ta nowa „naukowa” religia, ten prawdziwy antychryst, została zalegalizowana przez polityczne władze państwowe Zachodu poprzez wprowadzenie jej na uniwersytety i opłacanie z publicznego skarbca. W 1895 r. francuski żyd – David Émile Durkheim, został powołany na pierwszego socjologa na świecie i opłacany na Uniwersytecie w Bordeaux [4].
Na intelektualnej bazie tej nowej cywilnej religii (humanistyki) zaczęły rozkwitać takie ludzkie wynaturzenia jak: sadyzm, masochizm, feminizm i socjalizm. Cywilizacja Zachodu w tej modernistycznej wędrówce, w wolności od Boga i moralnych zasad, zawędrowała poprzez dwie makabryczne wojny światowe do XXI w. stając na krawędzi całkowitego samounicestwienia. Nie radząc sobie z masą społecznych problemów w makro i mikro skali, które są generowane przez tę ich nieszczęsną chimerę, kulturę „humanizmu”. Tutaj należy nadmienić o takich, masowych już, zjawiskach społecznych jak znaczny wzrost ilości ludzi: chorych psychicznie, z zaburzeniami osobowości, chwiejnych charakterologicznie, popełniających samobójstwa, uzależniających się od narkotyków [5], rozwodzących się, nie zakładających rodzin, żyjących poniżej linii ubóstwa, prostytuujących się, bez stałego zatrudnienia, bezdomnych, itd.
To jest w istocie zupełnie paradoksalne, jak ludzie Zachodu doprowadzili termin „humanizm” do tak antyludzkiej postaci. „Humanizm” z założenia tworzony rzekomo dla ludzi stał się zalegalizowaną zbrodnią przeciwko ludzkości. Jedną z głównych zasad pozytywizmu Comte’a była zasada „wolności od wartościowania” – łatwo przekręcona na wolność od wszelkiej wartości, na wolność od moralności. Niezłomne wprowadzanie w życie społeczne tego nowożytnego nihilizmu przez dziesięciolecia, zaowocowało „eksplozją” powszechnego kryzysu wartości w zachodniej kulturze w XXI w. Okazuje się, że socjologia stała się narzędziem zła, a socjolodzy „adwokatami diabła”.”
Bibliografia:

[2]          Des Manuscrits de Sieyčs. 1773-1799, Wolumin I i II, wydane przez Christine Fauré, Jacques Guilhaumou, Jacques Vallier et Françoise Weil, Paris, Champion, 1999 i 2007. Zobacz też: Jacques Guilhaumou, Sieyčs et le non-dit de la sociologie: du mot ŕ la chose, w: Revue d’histoire des sciences humaines, Numéro 15, novembre 2006 : Naissances de la science sociale.

[3]          Kremer-Marietti, Angčle “L’humanisme entre positivisme et nihilisme in L’Art du Comprendre”, 2006, N°15.

[4]          Lukes, Steven “Emile Durkheim: His Life and Work, a Historical and Critical Study”, 1985, Stanford University Press

     [5] World Health Organization, Facts and Figures;widziane 19.08.2010, 00:02(GMT +8)

3 uwagi do wpisu “Zjazdowy referat mojego autorstwa

  1. Pingback: cz. VII, Czego Polak winien się wystrzegać, co powinien wiedzieć (?) | Biologiczno-Historyczna Socjologia Krytyczna

  2. Pingback: XIV Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny w Krakowie | Biologiczno-Historyczna Socjologia Krytyczna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: